-2.1 C
New York
Sunday, February 25, 2024

علت سوختن کمپرسور چیلر Article – ArticleTed

شیک پت در وبسایت خود می نویسد: نصب ده‌ها کولر در کارخانه‌های بزرگ  برای دفع گرما عاقلانه نیست. به همین دلیل سرمایه دار‌ها از چیلر استفاده می‌کنند. این وسیله گرما را از محیطی به محیط دیگر انتقال داده و آن را خنک می‌کندسوختن کمپرسور چیلر از شایع‌ترین خرابی‌های این وسیله است و بقای چیلر را به خطر می اندازد.


در این مقاله قصد داریم انواع دلایلی که باعث این مشکل می‌شوند را شرح بدهیم. با خواندن این مطلب می‌توانید کمپرسور را به تنهایی و در همان جایی که قرار دارد عیب‌یابی کنید و مجبور به پرداخت هزینه سرویس و تعمیر چیلر یا تعویض آن نشوید.


شناسایی چیلر‌ و عیب یابی از آن


چطور قرار است کمپرسور چیلر را عیب‌یابی کنید در صورتی که با چیلر آشنایی ندارید؟ این وسیله چهار تشکیل دهنده مهم دارد که هر کدام مانند یک سامانه روی هم اثر می گذارندسوختن کمپرستور چیلر می‌تواند به بخش‌های دیگر این وسیله ربط داشته باشد و اثرات خود را در دیگر قسمت‌ها ظاهر کند.


 کمپرستور‌هایی که در این وسیله استفاده می‌شوند به چهار دسته اسکرو، پیستونی، اسکرال و سانترفیوژ تقسیم می‌شوند. بدیهی است که شیوه کار و عیب‌یابی هر کدام از آن‌ها متفاوت است؛ اما به طور کلی شایع‌ترین دلیل‌هایی که روی این قطعه اثر دارند، مشترک است.


تفاوت کمپرستور‌ها در قطعه‌های تشکیل دهنده و ظاهر آن‌ها است. با توجه به مطلب گفته شده، اگر کمپرستوری که در چیلر می‌بینید متفاوت است، تعجب نکنید و قالب خارجی را به عنوان قطعه آسیب دیده در نظر بگیرید. رفع مشکل کمپرسور برعکس چیلر پیچیده نیست و اگر با دقت همراه باشد باعث رضایت شما می‌شود.


چیلر با برق کار می‌کند


هرجایی را که نگاه می‌کنید با کلمه برق مواجه می‌شوید. یک نیروی عظیم و تأثیر‌گذار! برق اثر زیادی روی سوختن کمپرسور چیلر دارد. این وسیله با برق کار می‌کند و هردلیل که برق ورودی به این دستگاه را دچار اختلال کند، چیلر راهم مختل می‌کند. سوختن کمپرسور، از نشانه‌های خطا در برق ورودی به دستگاه است. با رفع مشکلات مربوط به برق ایراد را رفع کنید.
قدرت برق با کلمه‌ای به نام ولتاژ نمایان می‌شود. قدرتی که به کمپرستور وارد می‌شود، باید به صورت یک فرمت از پیش تایین شده فعالیت کند. نوسانات ولتاژ یا ولتاژ ناکافی و بیش از حد،  زمینه را برای سوختن کمپرسور فراهم می‌کند. ولتاژی که برای دستگاه مناسب است، در دفترچه راهنما و به صورت میانگین، به طور کامل شرح داده شده است.
چیلر توسط سیستم پیچیده و عظیم برق کنترل می‌شود. این سیستم از سیم‌های ظریف و درهم تنیده زیادی تشکیل شده است. قطع شدن اتصال برق و آسیب دیدن هر یک از این سیم‌ها، با ایجاد اختلال در سیستم باعث سوختن کمپرسور چیلر می شود.


  • بالانس نبودن جریان


جریان غیر عادی که حاصل ولتاژ عیر عادی است، باعث سوختن کمپرسور می‌شود. شل شدن پایه‌های ترمینال و خروج دود و کثیفی از ترمینال‌های دستگاه، مربوط به جریان غیر بالانس است، که تأثیر زیادی روی کمپرسور دارد.
سیم‌هایی که اطراف کمپرسور را احاطه کردند، فراوان هستند و بارنگ‌های مختلف درهم پیچ خورده‌اند. عیب‌یابی به صورت تک تک قطعاً وقت زیادی از شما می‌گیرد و تأثیری روی کار مجدد چیلر ندارد. سیم‌ها را به صورت گروهی و با توجه به رنگ‌ها بررسی کنید. سیم‌های حساس را زودتر ببینید و آسیب‌های جزئی که در سیم‌های کوچک دیده می‌شود را،  نادیده نگیرید.


 


مسائل مربوط به روغن‌را برسی کنید
نبود روغن در کمپرسور باعث سوختن کمپرسور چیلر می‌شود. روغن از میل لنگ خارج می‌شود و با حرکت در سیستم حرکتی، باعث عملیات خنک‌سازی می‌شود. گیر کردن‌اشیاء خارجی در مکش‌ها، مانع رسیدن روغن به کمپرسور می‌شود که در نهایت موحب شکستگی و سوختن این قسمت می‌شود.
تمام‌سیستم‌های حرکتی برای عملکرد مناسب به روغن کاری احتیاج دارند. سطح کیفیت روغن، باعث حرکت روان روغن می‌شود و از بروز مشکل در قسمت‌های داخلی چیلر جلوگیری می‌کند.  با عبور منظم روغن،  قطعات روی هم ساییده نمی‌شوند، کمپرسور مرطوب است و اگر فعالیت شدیدی هم داشته باشد نمی‌سوزد.


  • وجود روغن در سیکل تبرید


روغنی که در کارتر کمپرسور قرار دارد باید در سطح مناسب و با حداکثر فاصله از ورود مبرد باشد. زمانی که شما کمپرسور را خاموش می‌کنید،  دمای چیلر تغییر می‌کند و بخار‌های مبرد با کاتر کمپرسور مخلوط می‌شود. ترکیب روغن با مایع برای این بخش از چیلر خطر آفرین خواهد بود.


سامانه‌هایی که روی کمپرسور اثر دارند


 تمام قطعه‌های چیلر باهم ارتباط دارند. با توجه به این نکته  بررسی سایر قسمت‌ها و توجه به نشانه‌های موجود، می‌تواند مشکل سوختن کمپرسور چیلر را رفع کند.


  • ساییده شدن یاتاقان‌ها


با حرکت و کار مداوم قطعات یاتاق‌ها روی هم کشیده می‌شوند و قدرت حرکت روان را از دست می دهند. همین امر باعث شکستگی این قطعه یا تأثیر آن روی باقی قطعات محرک می‌شود. با تعویض یاتاقان‌های فرسود می‌توان از بروز مشکل در کمپرسور جلوگیری کرد.


  • گرفتگی کمپرسور


ورود مواد به این قسمت، عدم روغن یا ورود روغن زیاد، خود کمپرستور را دچار مشکل می‌کند. ادامه روند مشکلات مثل عدم‌روغن کاری، اصطکاک قطعه‌ها، فشرده شدن دریچه های ورودی‌‌ و خروجی باعث سوختن کمپرسور می‌شود.


 


  • برگشت تدریجی و ضربه‌ای مایع


آسیبی که برگشت تدریجی به کمپرسور وارد می‌کند،  نسبت به برگشت ضربه‌ای کمتر است. در برگشت تدریجی به هنگام کار چیلر و عملکرد مناسب آن،  مایع به صورت آرام و نهان ضربات ظریفی را به کمپرسور وارد می‌کند. وارد شدن مایع به صورت تدریجی باعث سوختن کمپرسور چیلر می‌شود. در برگشت ضربه‌ای کمپرسور تحت تراکم مایع مبرد قرار می‌گیرد که متأسفانه انواع چیلر‌ها برای این کار ساخته نشده‌اند. در این حالت فشار هیدرولیک بالا می‌رود و صدمات زیادی به کمپرسور، شاتون و میل لنگ‌ها وارد می‌شود.
بخشی که باعث گرم کردن روغن و حفظ دمای آن می‌شود،  المنت یا هیتر نام دارد. هنگامی که این بخش از کار بیوفتد، سطح روغن کمپرسور کاهش پیدا کرده و سایش قطعات باعث سوختن کمپرسور می‌شود.
گرمای زیاد سیم پیچ‌های کمپرسور را فلج می‌کند! وقتی که چیلر را به سرعت روشن و خاموش می‌کنید،  علاوه برای خرابی ترموسات، در آن واحد می‌یینید که کمپرسور سوخته است.
این‌قسمت در چیلر‌های دارای سیکل تبرید نقش تنظیم مبرد ورودی به کمپرسور را دارد. اگر اکسپنشن خراب باشد،  مایع به کمپرسور بازمی‌گردد و باعث سوختن کمپرسور چیلر می شود.


عوامل دیگری که باعث سوختن کمپرسور چیلر می‌شوند
نه تنها مایع داخل کمپرسور، بلکه خود کمپرسور نیز در شرایطی یخ می‌زند. هنگامی که حرکت پمپ برخلاف جهت عقربه‌های ساعت باشد، بخشی از روغن پمپ می‌شود. در این حالت دمای ماده مبرد کاهش یافته و باعث یخ زدن و در نهایت سوختن کمپرسور می‌شود.
با وارد شدن ضربه به کمپرسور،  قطعاتی مثل میل لنگ شکسته می‌شوند. در این حالت واشر‌ها، سرسیلند‌ها و صفحه سوپاپ داخل کمپرسور آسیب می‌بینند و در نهایت این‌قطعه می سوزد.
در کمپرسور روغن و مایع مبرد وجود دارد، هرماده دیگری جز موارد نام برده آلودگی محسوب می‌شود. طوبت، مواد تراکم‌پذیر، اکسید، رسوب، گرد و غبار و اکسید‌ها انواعی از آلودگی‌های شایع کمپرسور هستد. با رفع آلودگی‌ها از سوختن کمپرسور چیلر جلوگیری کنید.
افزایش دما و داغ شدن کمپرسور، باعث خشک شدن سطح این قسمت و خرابی قطعات تشکیل دهنده آن می شود. هنگامی که فشار مکشی کم باشد یا سوپاپ‌ها اشتباه نصب شده باشند، کمپرسور گرم شده به سرعت می‌سوزد.


چگونه از این مشکل جلوگیری کنیم؟


با توجه به پیچیدگی و گستردگی اجزاء تشکیل دهنده چیلر،  لازم نیست کاری انجام دهید، بلکه باید بسیاری از کار‌ها را انجام ندهید. نمی‌توان بدون تخصص علت مشکلات این وسیله را حدس زد و سریع دست به آچار شد. تمام ‌قسمت‌های چیلر با هم ارتباط داشته و نقص هر قسمت یک اشکال عمومی است. اگر سردرگم شده‌اید و بعد از ساعت‌ها وقت گذاشتن برای رفع مشکل سوختن کمپرسور چیلر  بازهم عیب را پیدا نکردید، کافی است یک تماس بگیرید. ارتباط با پشتیبان‌های محصول و تکنسین‌های خبره‌ی این کار ‌ایده مناسبی است. هزینه تعمیر این دستگاه با توجه به شدت مشکل و نوع چیلر متفاوت است. سعی کنید با تعمیرات آماتوری خود مشکلات چیلر را افزایش نداده و باعث بروز مشکلات بیشتری در این وسیله نشوید.


 

Credit score To Proprietor

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest Articles